Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wracając do tego popołudnia, gdy siedziała w kawiarni przy ulicy Koszykowej z Müllerem i nie wiedziała, co jeszcze złego spotka ją w Polsce z powodu jej narodowości i religii, powiedziała wtedy, że są różni Niemcy, na co jej wybawca wyznał z obawą:
(…) wiem, że przynależę tutaj. Ale czy ludzie po wojnie, w niepodległej Polsce, także uznają za oczywiste, że ja tutaj przynależę?
Podzielenie się strachem o swoją przyszłość ośmieliło mężczyznę, który w dalszej wymianie zdań na przykładzie Stucklera wyłożył Irmie szczegółową charakterystykę swojego narodu, który według niego był płaski jak deska: Niemcy są prostolinijni. Łaskawa pani pozwoli, że powiem nawet więcej. Niemcy są płascy jak deska! Bez wyobraźni, bez obłudy, bez dwulicowości (…) Stucklerowi kazali Żydów tępić, to ich tępi. Każą mu Żydów szanować, to będzie łaskawą panią całował w rękę i traktował najlepszym, francuskim koniakiem. Dyscyplina, akuratność, rzetelność w każdej robocie. W zbójeckiej robocie także, niestety! (…)Niemcy nie popełniają pomyłek, to nie jest w niemieckim stylu. (…)Brak nam szczypty szaleństwa, myślał, jesteśmy tak bardzo trzeźwi. (…)Być lepszym w każdej dziedzinie, być niedoścignionym - oto niemiecka ambicja. Najpiękniej komponować, najwydatniej pracować, najmądrzej filozofować, najwięcej posiadać, najsprawniej zabijać! (…)Jeśli historia nałoży kiedyś na Niemców obowiązek hipokryzji, staną się najdoskonalszymi hipokrytami pod słońcem.

Uważał Niemców za ludzi współodpowiedzialnych za Hitlera i to całe nieszczęście, jakie w następstwie wojny spotkało Europę.

Müller uważał, że gorzej poradziłby sobie w scenie uwolnienia Irmy z Moskalem, ponieważ ma on inne cechy charakteru: jest obłudny i nieobliczalny. Bohater bardzo bał się Rosjan, Sybiru i niewoli, dlatego też jesienią 1944 roku wyjechał z Polski. Nie chciał żyć w kraju rządzonym przez naród, któremu nie ufa i który wyznaje odrażający komunizm.

Resztę życia spędził samotnie, po kilku latach biedy już bez trosk materialnych, lecz milczący i nierozumiany, wciąż z głową obróconą ku Polsce, której nowe cierpienia przejmowały go smutkiem.

XII.

Gdy nagle w mieszkaniu Pawełka Kryńskiego rozbrzmiał dźwięk dzwonka do drzwi, jego matka pomyślała, że po jej syna przyszło gestapo.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Początku” w pigułce
2  Charakterystyka Pawła (Pawełek) Kryńskiego
3  Znaczenie tytułu powieści „Początek”Komentarze: Początek - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: