Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
III.

Trzydziestosześcioletnia Irma Seidenmanowa jest polską Żydówką, znalazła się w więzieniu na Alei Szucha. Jest wdową po sławnym doktorze rentgenologu, Ignacym Seidenmanie. Po jego śmierci na raka w 1938 roku, zajęła się porządkowaniem jego bogatego archiwum naukowego. W dalszej pracy przeszkodził jej wybuch wojny. Wówczas przeniosła cenne archiwa u przyjaciół w willi w Józefowie i zajęła się budowaniem nowej tożsamości, by uniknąć zamknięcia w getcie.

By uchronić się przed aresztowaniem i zdemaskowaniem, zmienia trzykrotnie dokumenty i miejsce zamieszkania. W końcu osiadła w okazałej kawalerce na Mokotowie jako Maria Magdalena Gostomska – piękna blondynka, wdowa po polskim oficerze. Dysponowała stosunkowo dużym kapitałem w biżuterii i złotych dolarach.

Niestety, została rozpoznana, gdy wychodziła pewnego dnia z bramy przy ulicy Kruczej. Wówczas to natknęła się na żydowskiego fordansera i konfidenta - Bronka Blutmana, trudniącego się wydawaniem ludności żydowskiej Niemcom w nadziei na ocalenie własnego życia. Choć próbowała go przekupić, on nie chciał pieniędzy. Powtarzając, że ma swój zadany kontyngent i zabiera ją teraz tam, gdzie trzeba, zawiózł ją do gestapo. Nie pomogły stanowcze zaprzeczanie Irmy, że nazywa się Gostomska i nie wie, o co chodzi.

Na szczęście podczas jazdy na policję kobiecie udało się przekazać rikszarzowi poufną informację z adresem jej sąsiada - dr. Adama Kordy i prośbą o przekazanie wiadomości o jej omyłkowym zatrzymaniu i posądzeniu o to, że jest Żydówką.

Podczas przesłuchania na gestapo w pokoju Stucklera zatrzymana okazała swoje doskonale podrobione dokumenty i udałoby się jej wyprowadzić śledczych w pole, gdyby nie srebrna papierośnica z inicjałami I.S., jaką przy niej odnaleziono! Wówczas Bronek oświadczył, że znał osobiście żydowskiego doktora Ignacego Seidenmana. Siedząc samotnie w celi, Irma rozmyślała nad tak zwaną złośliwością rzeczy martwych:
Siedziała w klatce i to, co przydarzyło się w ciągu przedpołudnia, było teraz jej najprawdziwszym życiem.
Papierośnica, pomyślała. Zawsze i o wszystkim decyduje drobiazg. Papierośnica, bez której można doskonale żyć i wcale jej nie zauważyć. Człowiek jest więc tylko przedmiotem pośród przedmiotów. Papierośnica. Irma była pewna, że gdyby nie to przeklęte, metalowe pudełeczko, zostałaby zwolniona. Wygląd oraz dokumenty świadczyły na jej korzyść. (…) miał papierośnicę. Gdyby nie miał tej papierośnicy, zwolniłby Irmę Seidenman. Tego była niemal pewna.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Początku” w pigułce
2  Charakterystyka Henryka (Henio) Fichtelbauma
3  Obraz totalitaryzmu w „Początku”Komentarze: Początek - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: