Główne motywy literackie w „Początku” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Prostytutka – powieściowa prostytutka, przypadkowo spotkana przez Henia Fichtelbauma, okazuje mu więcej serca i zrozumienia, niż dystyngowani klienci warszawskiej kawiarni czy dawni znajomi. To dzięki niej – jej chęci bezinteresownej pomocy, zachęceniu do rozmowy i udzieleniu schronieniach głodnemu i wyczerpanemu ciągłym ukrywaniem się Henrykowi, chłopak – po wspólnie spędzonej nocy decyduje się przyjąć swój los i wraca do getta.

W powieści jest więcej prostytutek, które stają się swoistą wizytówką Warszawy, jej nieodzownym elementem:
Wtedy Pawełek zrozumiał, że zaczepiła go prostytutka. Słyszał od kolegów opowieści o prostytutkach. Bał się ich. Poczuł wstyd i uciekł od grubej kobiety. Ale później, gdy ją spotykał, kłaniał się grzecznie gimnazjalną czapką. Prostytutka kiwała głową z pogodnym, wyrozumiałym uśmiechem. Już nigdy więcej nie nagabywała Pawełka. Po klęsce wojennej we wrześniu roku 1939 zniknęła na jakiś czas, lecz później znów się pojawiła, jeszcze bardziej okazała, ogromna, w sutej spódnicy do kostek, z pękiem kluczy w ręku, które podzwaniały tak samo dźwięcznie jak w dawnej Polsce. Przechadzała się zwykle po Piekarskiej, Podwalu. To był jej rejon, własne miejsce na ziemi, tu tylko ona była królową miłości.


DzieckoJoasia Fichtelbaum i Arturek Hirszfeld są dziecięcymi bohaterami powieści, lecz nie wpisują się w szablon realizacji dziecięcego motywu: nie są ulegli, już dawno ograbiono ich z dziecięcej naiwności. Potrafią przeciwstawić się dorosłym, co zwłaszcza widać w proteście chłopca, który nie godzi się zamienić we Władzia Gruszkę, syna stolarza: Jestem Arturek Hirschfeld, pomyślał mściwie, nigdy nie będę żadnym Gruszką, żeby nie wiem co!


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Początek - streszczenie szczegółowe
2  Znaczenie tytułu powieści „Początek”
3  Powojenne losy bohaterów „Początku”Komentarze: Główne motywy literackie w „Początku”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: