Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gdy wiosną 1942 roku Mitelman zmarł w getcie, Kujawski przejął jego cały wielki majątek (jedyny syn nieboszczyka – dentysta Mieczysław, także zginął – był ofiarą kuli na ulicy).
Apolinary, ciesząc się swobodą finansową, zaczął gromadzić dzieła sztuki, które marzył przekazać dla muzeum w niepodległej Polsce.
Niestety, jego pragnienie się nie spełniło – został zastrzelony podczas ulicznej egzekucji jesienią w 1943 roku, po uprzednim pojmaniu go, zmierzającego na spacer po Saskim Ogrodzie, na ulicy i zamknięciu w policyjnej budzie.

XI.

Niemiec Müller przybywa do Stucklera, który zajmuje gabinet w gmachu gestapo w Alei Szucha. Chce uwolnić Marię Magdalenę Gostomską.
Wmawia śledczemu, że kobieta jest jego starą znajomą, a jej pobyt w więzieniu jest pomyłką. Podczas wysuwania tych argumentów wystraszył się nagle, ponieważ uświadomił sobie, że nie zbadał, czy Irma zna niemiecki! Okazało się jednak, że kobieta władała płynnie tym językiem.

Niemiec uwalnia Irmę. Po wyjściu na ulicę nowi znajomi wstępują do cukierni przy ulicy Koszykowej, gdzie z ust pięknej uratowanej padają słowa wdzięczności: Zawsze będę pamiętała ten dzień. I nigdy w życiu nie wejdę w Aleje Szucha.

Jak się okazało - los bywa przewrotny. Po wojnie kobieta codziennie musiała wchodzić w znienawidzoną ulicę! Jakby tego było mało, każdego dnia musiała przekraczać próg budynku, w którym o mały włos nie straciła życia! Dlaczego? Ponieważ urządzono tam siedzibę ministerstwa, w którym pełniła wysoki urząd.

Kilka lat później Irma wyemigrowała do Francji. Tam często, do późnych lat starości, samotna spacerowała po paryskim bruku i wspominała przeszłość:
(…)wcale nie pamiętała Stucklera ani okratowanej klatki, lecz tylko nieduży gabinet z biurkiem koloru ciemnego miodu, dwoma telefonami, palmą w donicy pod oknem, dywanem, fotelami obitymi skajem, nieduży gabinet pamiętała doskonale, twarz sekretarki, pani Stefy, pamiętała, nade wszystko zaś twarze tych trzech mężczyzn, którzy zachowywali się gruboskórnie i szyderczo, wówczas, w kwietniu roku 1968, kiedy zjawili się w gabinecie, aby ją z niego usunąć.

Nawet nie pozwolili jej zabrać teczki, a także pani Stefa, która odwróciła się twarzą do okna, kiedy Irma przechodziła w towarzystwie mężczyzn przez sekretariat, byli rzeczywistością, życiem spełnionym do końca, a przecież przeciętym gwałtownie, w ciągu jednej chwili, brutalnie i niegodziwie. Pamiętała tylko owych mężczyzn w gabinecie, sylwetkę pani Stefy na tle okna, a także nalane, obrzmiałe i niechętne twarze późniejszych swoich rozmówców, dłonie celników na jej bagażu, dokumentach, książkach i notesach.
Od tej pory uważała, że odebrano jej wszystko, ponieważ nazywała się Irma Seidenman.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Początku” w pigułce
2  Problem tożsamości narodowej w „Początku”
3  Charakterystyka bohaterów „Początku”Komentarze: Początek - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: