Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Okazało się, że czterdzieści lat temu (w 1904 roku) uratowali kolegę:
Johann Muller przybył na posterunek w saniach, w mundurze lejtnanta, jako młody baron Ostern, który zabierze na przesłuchanie niebezpiecznego przestępcę. Kolejarz Filipek powoził. Miał na sobie szynel sołdacki, o kozioł sań opierał karabin z nasadzonym na sztorc bagnetem. Młody baron Ostern postawił na baczność komendanta posterunku. Okazał mu stosowne dokumenty. Mróz był siarczysty. Baron Ostern stał przy piecu kaflowym i palił grube cygaro. Ale komendant w Puławach, Ormiaszka jakiś, był cokolwiek podejrzliwy. Przebiegła sztuka. Lis kaukaski. Szczur z Azji dalekiej. Długo deliberował, na koniec przydzielił baronowi dwóch konwojentów, a Biernata zakuł w łańcuchy. Musieli konwojentów unieszkodliwić w lesie za Puławami, jednego z pistoletu, drugiego kolbą w łeb. Związanych zostawili na trakcie, w głębokim śniegu. Biernat dzwonił łańcuchami aż do Radomia. Dopiero tam, w kuźni przy rogatkach, rozkuli go. Potem jechali koleją do Warszawy. Gazowe światło lamp, milczenie i napięcie, żandarmi na peronie dworcowym, lęk okropny, czy uda się im przejść na miasto, czy nie poniosą klęski w ostatniej chwili niemal. Ale udało się. Dotarli na ulicę Smolną, gdzie ich oczekiwano.


IX.

Trzydziestotrzyletni Wiktor Suchowiak był bandytą. Działając w myśl zasady pieniądze albo życie i posługując się łomem lub kastetem, okradał praktycznie każdego, kogo spotkał na ulicy: Polaków, Niemców (tych wolał, ponieważ byli zamożniejsi).

Za dużą opłatą przemycał także ludzi z getta do aryjskiej części miasta, lecz wiosną 1943 roku nie było już do tego chętnych.
Jednym z ostatnich zadań Suchowiaka związanych z gettem było przeprowadzenie czteroletniej Joasi, córki Fichtelbauma, który za wszelką cenę chciał ocalić córkę. Mężczyźni mieli ułatwioną komunikację: telefony między gettem a pozostałą częścią miasta działały nadal (aż do momentu ostatecznej likwidacji getta), nie zakładano także podsłuchu. Adwokat uzgodnił z Suchowiakiem wszystkie szczegóły, aż pewnego dnia dziewczynka w towarzystwie „wujka” opuściła ojca.

Przy bramie, po drodze z getta, na ulicy Miodowej mężczyzna spotkał eleganckiego młodzieńca, który w kręgu szmalcowników miał ksywkę Pięknego Lola. Agresor, który dorabiał się na wyłapywaniu ukrywających się Żydów, pchnął Suchowiaka w głąb bramy i zaczął bić myśląc, że Wiktor i dziewczynka to Aryjczycy. Na szczęście zaatakowany nie stracił kontroli nad sytuacją. Obronił się dzielnie, obezwładnił i okradł Lola z dość dużej sumy pieniędzy.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Początku” w pigułce
2  Gatunek, kompozycja i narracja „Początku”
3  Geneza „Początku”Komentarze: Początek - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: