Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gdy wybuchła wojna, Weronika podzieliła los innych sióstr z zajęła się opieką poszkodowanych i chorych oraz nauką osieroconych dzieci żydowskich. Pomagała im w przyswojeniu nowych imion i nazwisk, nowych życiorysów. W myślach przepraszała Boga, że przyczynia się kłamstwa, lecz ratowanie dzieci stało się jej misją.

Edukacji siostry Weroniki sprzeciwiło się tylko jedno żydowskie dziecko – Artur Hirschfeld. Chłopiec, którego ojciec był dentystą, nie chciał nazywać się Władzio Gruszka i być synem stolarza. Postanowił być wierny swojej tożsamości, nawet w obliczu niechybnej zagłady: Jestem Arturek Hirschfeld, pomyślał mściwie, nigdy nie będę żadnym Gruszką, żeby nie wiem co!
Na szczęście zmienił zdanie i – jako Władzio - przeżył wojnę.

VII.

Wiosną 1943 roku sędzia Romnicki odbiera telefon z getta, od adwokata Jerzego Fichtelbauma. Podnosząc słuchawkę, odpowiada słowo „jestem”. Dzwoniący prosi go, by pomógł mu uratować przed zagładą czteroletnią córeczkę Joasię, której matka niedawna zmarła. Sędzia zgadza się pomóc.

Po tej rozmowie, za każdym razem gdy Romnicki odbierał telefon i mówił „jestem”, przypominał sobie tamten dzień.
Sędzia po okupacji został aresztowany. Opuściwszy więzienie w 1956 roku, zamieszkał u dalekich krewnych w małym prowincjonalny miasteczku.

VIII.

Doktor Adam Korda, dowiedziawszy się o zatrzymaniu Marii Magdaleny Gostomskiej, zawiadamia Pawełka Kryńskiego o sytuacji kobiety.
Ten umawia się na spotkanie z kolejarzem Kaziem Filipkiem, którego prosi o pomoc. Mężczyzna od razu zgadza się interweniować.
Filipek dzwoni do swojego przyjaciela Johanna (Jasia) Müllera, Niemca urodzonego w Łodzi nazywającego się Polakiem: Jestem Niemiec z ciała, Polak z duszy. Ma nadzieję, że ten pomoże w wydostaniu z wiezienia Seidenmanowej.

Po przybyciu do gabinetu znajomego, którego ojciec był majstrem włókienniczym, Filipek i Müller wspominają sobie początek znajomości. Niemiec był kiedyś więźniem Pawiaka, potem został zesłany na katorgę do Rosji. Tam, w Krasnojarsku, spotkał Kazia. Obaj brali udział w I wojnie światowej.Gdy Filipek opowiada koledze o celu wizyty – uwolnienie Seidenmanowej, wspomina, iż będzie to łatwiejsze, niż odbicie Biernata z posterunku żandarmerii w Puławach.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Początku” w pigułce
2  Cytaty
3  O „Początku” powiedzieli...Komentarze: Początek - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: