Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pomyślała, że jeśli to prawda, to jej dziecko podzieli los jej męża, który od trzech lat przebywał w obozie jenieckim w Niemczech, pojmany w kampanii wrześniowej.

Nagle strach kobiety ustąpił miejsca uldze – przypomniała sobie, że zgodziła się przygarnąć na kilka dni czteroletnią córeczkę znajomego mecenasa. Pani Kryńska udzieliła dziewczynce schronienia i pomocy, otoczyła ją troskliwą opieką. Tymczasem Pawełek rozmyślał o swoim przyjacielu Heniu, który odmawiał ukrywania się u Flisowskiego.

XIII.

Kolejarz Filipek działający dzielnie w konspiracji oraz pracujący w tajnej drukarni (udaje mu się z wyżymaczki domowej skonstruować drukarkę!), cieszy się z ocalenia pani Irmy.

Wracając do domu, rozmyśla nad losem swojego znajomego Pawełka. Uważa, że chłopak doczeka dobrych czasów wolnej, sprawiedliwej i demokratycznej Polski: dla wszystkich Polaków, Żydów, Ukraińców, a nawet dla Niemców.

Daje młodszemu koledze w myślach wiele cennych rad, na przykład: Komunistów zwalczać należy, Pawełku, to gawiedź niebezpieczna, podstępna, ale nigdy pałką, nigdy pałką!
Bohater ma nieco inny, mniej optymistyczny nastrój, gdy zimą 1948 roku spotkał się z Kryńskim. Rozgoryczony i zawiedziony twierdzi, że wszystko w Polsce jest ześwinione, oczywiście z winy komunistów: Jak komunista czegoś dotknie, zaraz ześwini.

XIV.

Ojciec małej Joasi, mecenas Fichtelbaum zostaje zastrzelony w swoim mieszkaniu. Przed śmiercią wydawało mu się, że słyszy głos swojego ojca Maurycego i widzi go przy oknie. Gdy podniósł oczy, na lufie pistoletu zobaczył miły, pogodny blask słońca, padającego do dużego pokoju przez okna wyglądające na ogród, pole jęczmienia i odległy las. Przy oknie stał tata mecenasa, z brodą, w kapeluszu cesarskich dostawców dworu, z dewizką zegarka na wysokości talii i okularami, dyndającymi na łańcuszku pod rozłożystą, ciemną brodą. Tata trzymał mecenasa za rączkę, a mecenas też był w kapeluszu na głowie i też miał czarną, piękną brodę, spływającą na piersi, chociaż był jeszcze małym chłopczykiem.XV.

Poznajemy historię filologa klasycznego Adama Kordy. Bohater dawał lekcje łaciny i greki. Urodził się na wsi pod Kielcami w bardzo biednej rodzinie. Nikogo nie zdziwiło ani nie zaniepokoiło, gdy mając zaledwie dziesięć lat wyruszył w świat.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Początku” w pigułce
2  Charakterystyka bohaterów „Początku”
3  Charakterystyka Pawła (Pawełek) KryńskiegoKomentarze: Początek - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: