Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W ostatnim okresie życia zaangażował się w walkę o prawa autorskie artystów. Jako działacz ZAIKS został wybrany prezesem Światowej Federacji Związków Autorów i Kompozytorów CISAC, broniącej zawodowych interesów zrzeszonych w niej twórców.

Andrzej Szczypiorski zmarł 16 maja 2000 roku. Podobno tuż przed śmiercią nosił się z zamiarem przejścia na kalwinizm, jak uczył to niegdyś Stefan Żeromski. Pogrzeb na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie odbył się właśnie w obrządku kalwińskim. Po jego śmierci Hans-Dietrich Genscher nazwał go wielkim Europejczykiem, robiącym wrażenie humanistą. Były minister spraw zagranicznych RFN mówił wtedy, że Szczypiorski
Należał do osobistości, które wciąż dawały podstawę nadziei na lepszą przyszłość Europy, podczas gdy Włodzimierz Maciąg, historyk literatury, dodawał: Z pewnością nie zawsze miał słuszność. Ale umiał zdobyć czytelnika wcale nie częstą cechą pisarza: zmuszał do rzetelnego obrachunku racji.


Piotr Kuncewicz w dziele Agonia i nadzieja pisze o autorze Początku:
Andrzej Szczypiorski mógłby być niezłym przykładem, jak iluzoryczne dla literatury i jej wędrówek są dziś podziały polityczne. Przez wiele lat wydawał przede wszystkim w »drugim obiegu«, podejmował polemiki polityczne, a jednak wcale nie zniknął z życia oficjalnego. Co prawda zbiegło się to z jego literacką dojrzałością, z drugiej zaś strony, przeróżne połajanki prasowe nie pozwalały nigdy o nim zapomnieć. Czy on przypadkiem nie podsycał cichaczem swoim antagonistom po parę judaszowych, imperialistycznych srebrników? Byłoby to bardzo rozsądne.


Twórczość Andrzeja Szczypiorskiego

1955 – Ojcowie epoki
1957 – Z daleka i z bliska
1961 – Czas przeszły
1962 – Ucieczka Abla
1966 – Podróż do krańca doliny
1971 – Msza za miasto Arras
1974 – I ominęli Emaus
1976 – Złowić cień
1983 – Z notatnika stanu wojennego
1986 – Początek
1987 – Z notatnika stanu rzeczy
1990 – Amerykańska whisky i inne opowiadania
1991 – Noc, dzień i noc
1994 – Autoportret z kobietą
1996 – Kumkanie żaby, krakanie wrony


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Początku” w pigułce
2  Geneza „Początku”
3  Problematyka „Początku”Komentarze: Andrzej Szczypiorski - życie i twórczość

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-07 19:49:40

cofam ten komentarz o szczypiorskim, który dodany został przed chwilą, nie zamieszczajcie go, bo szkoda się w gównie babrać, wszyscy i tak wiedzą kim on był i ile zła polsce wyrządził, panegiryki i manipulacje tego obrazu nie zmienią, ja nie chcę mieć z tym nic wspólnego dlatego odwołuję ten komentarz, proszę nie dodawać
Streszczenia książek
Tagi: